Mozzarella’nın Tarihi

Mozzarella’nın Tarihi

İtalya’nın güneyinin bazı bölgelerinin 7 veya 8.yy’da bufaloların yaşam alanlarından biri olmaya başlamasıyla Mozzarella’nın tarihinin de o dönem başladığı düşünülüyor. Bufaloların o dönemlerde Asya’dan getirildiği, özellikle İtalya’nın Campana bölgesi sulak alanları ile bufolalara uygun bir ortam sağladığı sanılıyor.

Zamanla bufalolardan elde edilen süt ile yapılan peynir çeşitleri ortaya çıkmaya başladı. 16 ve 17.yy’da gelişen üretim ve talep ile birlikte bufalo ile birlikte inek sütüyle de peynir üretilmeye başlandı. Bu dönemde ortaya çıkan mozzarella peyniri iki çeşit, inek sütünden ve bufalo sütünden elde edilen bir peynir olarak üretiliyordu.

20.yy başlarında amerika kıtasına göç eden italyanlarla birlikte bu kıtaya Mozarella da ulaşmış oldu. Her geçen gün tüketimi ve üretimi artmakta olan mozzarella özellikte pizzalarda fazlasıyla kullanılıyor olması ve dünyanın birçok bölgesinde açılan İtalyan restoranlarıyla artık sadece İtalya’ya özgü bir peynir olmaktan çıktı.

20.yy sonlarına doğru bufalo sütünden elde edilen mozzarellaya ‘Mozzarella di Bufala’ ismi verildi. Günümüzde mozzarellanın %90’ı inek sütünden elde edilir. İtalya’nın güneyinde bulunan Campana bölgesine özgün şekilde üretilen bufalo mozarellası ise elbette daha belirgin tadı ile öne çıkmaktadır.

Günümüzde Mozzarella di Bufala ve Mozzarella Fior di Latte olarak iki ana çeşide ayrıldığını söyleyebiliriz, biri bufalo sütünden diğeri ise inek ve manda sütünden elde edilir. Mozzarella çoğunlukla küresel ve yumurta biçiminde, dilimlenerek servis edilir zaten ismi de buradan gelmektedir, ‘mozzare’ italyanca dilimlemek anlamına gelmektedir..

Çok kısa bir anlatımla Mozzarella’nın tarihinden biraz bahsettik, Le Cuistot’da kullanılan mozzarella ve burrata’nın bufalo sütünden elde edilenlerden olduğunu da belirtmeyi unutmayalım, kullandığımız tüm malzemelerde olduğu gibi her zaman en iyisini sizlere sunmaya özen gösteriyoruz.

Çok yakında tekrar görüşmek üzere..

Bu arada barbekü ve bahçe partileriniz için bize ulaşmayı unutmayın..

Paylaş

Yorum Bırak

Le Cuistot Bistro

General Yazgan Sokak No:13
Asmalı Mescit Mah. Beyoğlu/İstanbul
0 212 223 83 55
contact@le-cuistot.com

Çalışma Saatleri

Pazartesi-Perşembe 12:00 – 01:00
Cuma 12:00 – 02:00
Cumartesi 10:00 – 02:00
Pazar 10:00 – 01:00