Maldivlerin Muhteşem Yemekleri

Maldivlerin Muhteşem Yemekleri

Maldivlerde bir süre yaşama fırsatı buldum, eşsiz manzaralarının yanısıra egzotik ve farklı yemekleriyle de öne çıkan bir ülke. Bu yazımda sizlere bu ülkeye ait birkaç yemek tanıtmak istedim.

Yemeklerin birçoğunda pirinç ile birlikte taze veya kurutulmuş olarak hazırlanan balık kullanılıyor. Maldivlerde kahvaltı dahil olmak üzere deniz mahsulleri fazlasıyla tüketiliyor. Bol baharatlı olan bu mutfağın önemli malzemeleri arasında kırmızı etli bir balık türü olan bonito, köri, biberler ve hindistan cevizini fazlasıyla bulmak mümkün. Geleneksel mutfağında kırmızı et veya tavuk etine pek fazla rastlanmıyor.

Zemini kumlu olduğundan bitki örtüsü ve dolayısıyla da sebze ve meyveleri de oldukça sınırlı şekilde yetiştirilmekte. Sık rastlanılan sebze ve meyveler: hindistan cevizi, muz, patates, soğan, biber, yam, manyok, ekmek ağacı meyvesi ve mısır.

Bu yöreye ait onlarca farklı yemek çeşidini bu yazıya sığdıramayacağımdan, şimdilik birkaçı ile yetineceğim, devamını da daha sonra sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Bis keemiya

Ton balığı Maldiv mutfağının önemli bir parçasıdır, Biz Keemiya ise en çok tüketilen hamur işlerinden biridir. İnce yufkaya sarılmış ton balığı, soğan, baharat ve yumurtalı olan bu börek atıştırmalık olarak tüketiliyor. Hint mutfağından gelen samosa’ya çok benzer ancak Biz Keemiya Maldivlere özgü malzemeleriyle hazırlanan geleneksel bir yemektir.

Fihunumas

Şili biberi, soğan, sarımsak, köri yaprakları ve karabiber ile doldurulmuş ve bulanmış ton balığının barbekü üzerinde pişirilmesiyle elde edilen bu yemek, yörenin çok sevilen yemeklerindendir. Özellikle barbekü partilerinin vazgeçilmez tabağıdır.

Cutlus

Ton balığı, patates püresi, soğan, sarımsak, şili biberi ve yeşil limon ile elde edilen karışımı yuvarlak ve yassı köfteler şeklinde kızartılmasıyla hazırlanan bir yemektir, sıcak bir başlangıç için ideal.

Dhonkeyo kahuru

Hindistan cevizine bulanmış kızartılmış muz. Vanilya veya kremalı dondurma ile servis edilebilir. Maldivlerde her mutfakta karşınıza çıkan enfes bir tatlıdır.

Şimdilik Maldivlerden bu kadar. Blogumuzu takip etmeye devam edin, yöresel lezzetleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Görüşmek üzere..

Paylaş

Yorum Bırak

Le Cuistot Studio

Adnan Kahveci Cad. No:31 A/B
Tarabya Mah. Sarıyer / İstanbul
0 212 223 83 55
contact@le-cuistot.com

Çalışma Saatleri

Pazartesi Kapalı
Salı-Cuma 11.00 – 21.00
Cumartesi 09.00 – 22.00
Pazar 09.00 – 15.00