Çorbayla Gelen Şifa

Çorbayla Gelen Şifa

Türkiye’de sofralardan eksik edilmeyen çorbalardan birkaçının nelere iyi geldiğini, Brokoli ve Tavuk çorbasının da tarifini sizlerle paylaşmak istedim.

Mercimek Çorbası

Yüksek oranda lif içermesi nedeniyle mercimek, şeker hastaları için değerli bir besindir. Mercimek; insülin, kan şekeri ve kandaki kötü kolesterol düzeyini düşürerek kalp krizi geçirme riskini azaltır ve kalp dostu bir besin olduğunu kanıtlar. Yüksek lif içeriği ile kalın bağırsakların çalışmasını düzene sokan mercimeğin, hemoroid ve diğer kalın bağırsak sorunlarında iyileştirici etkileri vardır. İçerdiği yüksek orandaki demir ve folik asit nedeniyle yüksek tansiyonu düşürücü etkisi vardır.

Mantar Çorbası

Mantar; protein ve demir açısından çok zengindir. Ayrıca mantarda; A, B, D, P ve K vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, fosfor ve bakır mineralleri de bulunur. Yorgunluğu gideren mantar, bol miktarda demir minerali içerir ve kansızlığa da iyi gelir. Kandaki kolesterol oranını düşürerek kalp ve damar hastalıkları ile kalp krizine karşı koruyucu etki gösterir.

Yayla Çorbası

Yoğurt, yüksek kolesterol ve diyabet hastaları için oldukça faydalıdır. Kötü kolesterolü düşüren yoğurt, iyi kolesterolü yükseltir ve yağların harcanmasını kolaylaştırarak şişmanlamayı önler. Bağışıklık sistemlerini güçlendiren yoğurt, bağırsaklarda faydalı mikropların oluşumunu hızlandırır. Akşam yenen bir kase yoğurt ise uykuya dalmayı kolaylaştırır. Yoğurdun alerjik etkisi çok azdır.

Brokoli Çorbası

Brokoli sebzesi; A, E ve C vitaminlerini içerir. İçerdiği flavonoidler bakımından da bağışıklık sistemimizi güçlendiren bir özelliğe sahip olan brokoli, meme, prostat, bağırsak ve idrar kesesi kanserlerine karşı güçlü bir koruyucudur. İçerdiği bazı indol ve indol türevleri (birkisel hormonlar) açısından ayrı bir önem taşıyan brokoli, vücudumuzdaki hormon dengesini ayarlayıcı özelliğe sahiptir. Kendine özgü olan selülozik yani lifli yapısı; bağırsaklarda oluşan toksinlerin uzaklaştırılmasında ve alınmış olan ağır metallerin emilmesinde büyük rol oynar.

Tarifi (6 kişilik)

500 gr taze brokoli
200 gr patates, 200 gr havuç
150 gr kuru soğan
1 diş sarımsak, 40 gr tereyağı
20 gr un, 4 gr tuz

Hazırlanışı:

Brokoli, patates, havuç, kurusoğan ve sarımsak ayıklanıp yıkandıktan ve tencereye irili ufaklı doğranıp üzerine su eklendikten sonra haşlamaya bırakılır. Diğer tarafta un tencerede tereyağın yarısı ile kavrulur. Haşlanan malzemeler mutfak robotundan geçirilir. Su ilave edilir, kaynadıktan sonra tuz eklenerek servis edilir. Un kullanmak istemiyorsanız mutfak robotunda inceltilen harcı tereyağı ile bağlayabilirsiniz.

Tavuk Çorbası

Et suyu ve tavuk suyuyla hazırlanan çorbaya ayrıca yağ ilave etmenize gerek kalmaz. Et ve tavuk parçacıklı çorbalar, enerji verir ve tok kalmanızı sağlar. Tavuk sulu sebze çorbaları, notrofil ismi verilen iltihap hücrelerini engeller. Tavuk ve piliç; protein, madensel tuzlar ve bol vitamin kaynağıdır.

Tarifi (6 kişilik)

300 gr piliç but kemikli, 200 gr havuç
150 gr kuru soğan, 1 diş sarımsak
40 gr tereyağı, 20 gr un
4 gr tuz, 1 adet defne yaprağı

Hazırlanışı:

Havuç, kuru soğan ve sarımsak ayıklanıp yıkandıktan sonra tencereye irili ufaklı doğranıp üzerine su, defne yaprağı ile piliç but eklenir ve haşlamaya bırakılır. Diğer tarafta un tencerede tereyağın yarısı ile kavrulur. Haşlanan malzemelerin suyu kavrulan unun üzerine ilave edilip kaynatılır. Diğer taraftan piliç but, kemiklerden ve derisinden ayrıldıktan sonra çorbaya ilave edilip tatlandırılıp servis edilir. Tavuk çorbasına şehriye ilave edecekseniz un ile bağlamanıza gerek yoktur.

Zaman zaman blogumuza sağlıklı yemek ile alakalı yazılar paylaşmaya devam edeceğim, bizi takip etmeye devam edin..

A Bientot.

Paylaş

Yorum Bırak

Le Cuistot Studio

Adnan Kahveci Cad. No:31 A/B
Tarabya Mah. Sarıyer / İstanbul
0 212 223 83 55
contact@le-cuistot.com

Çalışma Saatleri

Pazartesi Kapalı
Salı-Cuma 11.00 – 21.00
Cumartesi 09.00 – 22.00
Pazar 09.00 – 15.00