Yunan Mutfağını Keşfedin

Yunan Mutfağını Keşfedin

Yunanistan, tarihi ve konumu sebebiyle köklü, çok eski tat ve aromaları içinde barındıran bir mutfağa sahiptir. Bu nedenle birkaç başlık altında Yunan mutfağından biraz bahsetmek istiyorum.

Türk yemeklerine benzerliği aslında genel olarak her iki mutfağın da Akdeniz mutfağının bir sentezinden oluşmalarından dolayıdır. Yunan mutfağı; Akdeniz, ortadoğu ve Türk mutfağının bir karışımı sanki. Tüm dünyaya nam salmış yunan zeytinyağı, yunan yemeklerinde olabildiğince cömert kullanıldığını belirtmeyi de unutmayalım.

Ülkenin 3 bir tarafının denizlerle çevrili olması ve adaların çokluğu sebebiyle balık yemekleri yunan mutfağının baş köşesinde yer alıyor. Yunanistan’da hemen hemen bütün yemeklerde porsiyonların yanında limon servis edilir. Et, tavuk ve balık, genellikle limon sıkıldıktan sonra yenilir.

Yunan mutfağından birkaç seçme tabak paylaşmak istiyorum, elbette tüm yemeklerini bu yazıya sığdıramayız, fırsat buldukça yunan mutfağından yeni yemekler ve tarifleri bloguma eklemeye devam edeceğim..

Moussaka

Moussaka, Türk musakkası ile malzemelerinden dolayı benzerlik bulunsa da aynı değildir, Yunan Moussakası kıyma-patates-patlıcan ve üzerinde de beşemal sos olan bir yemektir. Sıradan bir restorana gittiğinizde bir dilim olarak sipariş verebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta, sadece bir dilimini belki tek başınıza bitiremeyebilirsiniz. Porsiyonlar oldukça büyük gelir.


Tzatziki

Tzatziki, Yunanistanın cacığı. İsimler benzer fakat içeriği birazcık farklıdır.. aslında tek farkı Yunan cacığı, Türk cacığına göre biraz daha katıdır. Yani içilmiyor, yeniyor. O yüzden de daha çok yemeklere dipsos olarak kullanılmakta.


Garidomakaronada

Garido: Karides / Makaronada: Makarna. Daha önce belirttiğim gibi Yunan mutfağında deniz ürünleri önemli bir yere sahiptir, fakat makarna gibi sade bir yemeği karides ile buluşturan bu yemek olabildiğince hafif ama bir o kadar da doyurucu.


Horiatiki

Yunan sofralarının olmazsa olmazı elbette Yunan salatalarıdır. Çok lezzetli malzemelerle hazırlanır, muhteşem zeytinyağı, domates, salatalık, soğan, yunan peyniri feta ve zeytinle sofraları süsler. Çok sıradan bir salata gibi görünebilir fakat unutulmaz bir lezzeti vardır.


Yunan mutfağından symak istediğim daha onlarca yemek var.. Dolmadákia, Favakeftédes, Katsoúni, Kolokythoanthoi, Taramosaláta ve daha nicelerinden bir daha ki yazımda bahsedeceğim.

Bu arada sırası gelmişken belirteyim, çok yakında Le Cuistot Studio’da nefis Yunan yemeklerini sunacağımız bir Yunan Gecesi düzenleyeceğiz. Bizi takip edin, Yunan gecemizin duyurusu yapıldığında ilk rezervasyon yapan siz olun bu geceyi kaçırmayın..

A Bientot!

Paylaş

Yorum Bırak

Le Cuistot Studio

Adnan Kahveci Cad. No:31 A/B
Tarabya Mah. Sarıyer / İstanbul
0 212 223 83 55
contact@le-cuistot.com

Çalışma Saatleri

Pazartesi Kapalı
Salı-Cuma 11.00 – 21.00
Cumartesi 09.00 – 22.00
Pazar 09.00 – 15.00