Belçika ve Çikolata

Belçika ve Çikolata

Bugün sizlere Belçika’nın dünyaca ünlü çikolataları ve tarihi hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.

Blogumda daha önce bahsettiğim gibi Belçika’nın dünyaca ünlü birçok yemeği, tatlısı ve içeceği bulunuyor, bunların yanında en çok sevilen ve tüketilenlerden biri muhtemelen çikolatasıdır. Belçika deyince birçok kişinin aklına öncelikle çikolatası gelir. Belçika dünyadaki en büyük kakao ithalatçısı ülkeleri arasında 5inci sırada.

Belçika çikolatası tarihi oldukça eskidir, 16. yy’da İspanyolların bu ülkeye kakao çekirdeklerini getirmesiyle başlamıştır. Ünlü ve tarihi çikolata markası Meurisse’nin kurucusu Adolphe Meurisse Belçika’da ilk fabrikaları kuran girişimci olarak bilinir. 1840 yıllarında, çikolata üreticisi Berwaerts ilk çikolata tabletlerini üretir. 1883 yılında Charles Neuhaus meşhur « Côte d’Or » tablet çikolatayı ilk kez piyasaya sürer. Fil logosuyla piyasaya çıkan ve Altın Sahil anlamına gelen Côte d’Or, kakao çekirdeklerini getirttiği Afrika’da Gana’dan ismini almıştır. Bu dönemde tüm Avrupa’da özellikle Fransa, Hollanda, İsviçre ve Belçika’da büyük bir çikolata furyası başlar, birçok fabrikanın temeli bu tarihlerde atılır. 1905 yılında sadece Belçika’da 50’den fazla çikolata fabrikası vardı. İlk çubuk çikolatalar ise 1911 yılında Wieze şehrinde Callebaut tarafından üretilmiştir. Neuhaus çikolata markasının kurucu ismi Jean Neuhaus’un 1912 yılındaki buluşuyla içi farklı tatlarla dolu dışı çikolata ile kaplı Belçika Pralinesi ilk defa üretilmiş oldu.

Praline, Belçika kökenli çikolatalar arasında en bilinen çeşitlerinden biridir. Pralin çikolatanın da birçok farklı çeşidi bulunuyor. Örneğin Fransa’da üzeri şeker veya çikolatalı kızarmış badem veya fındığa pralin denir, Belçika’da ise pralin dışı çikolata kaplı içi farklı aromalarla doldurulmuş şekerlemelere verilen isimdir.

Çikolata, Belçika’nın ihrac ettiği başlıca gıda ürünlerinden biridir. Bu ülke çikolatasının kalitesiyle, tarihi zanaatkarlarıyla ve dünyaca ünlü markalarıyla tanınır. Çikolata üretiminde kullanılan kakao çekirdeklerinin en üst seviye kalitede olmasına özen gösterilir. Kakaonun kavrulması, ezilmesi ve karıştırılması özenle ve yüzyıllık tekniklerle yapılır, bu şekilde muhteşem bir kıvam yakalanır.

Ayrıca genelde diğer ülkelerde üretilen çikolatada en fazla %35 kakao kullanılıyorken, Belçika çikolatasında bu rakam %43’tür. Belçika devletinin bir markası olan « Ambao » logosu sayesinde, bu logoyu hakeden firmaların kullandığı kakaonun %100 doğal ve gerçek kakao çekirdeklerinden üretildiğini göstermektedir.

Özetle şunu söyleyebiliriz: Belçika’da çikolata yüzyılların birikimi ile bugünlere ulaşmış bir kültürdür. Ürettikleri çikolatalarda kaliteden ödün vermeyerek geleneksel Belçika mutfağının tarihini saygı ile korumaya özen gösteren zanaatkar ve üreticileri tebrik etmek lazım.

Belçika çikolatası hakkında sizlerle kısaca özet bilgiler paylaşmak istedim, konu hakkında daha detaylı yazıları zaman zaman blogumda paylaşmaya devam edeceğim.. Bugünlük bu kadar, çok yakında tekrar görüşmek üzere, a bientot..

Paylaş

Yorum Bırak

Le Cuistot Studio

Adnan Kahveci Cad. No:31 A/B
Tarabya Mah. Sarıyer / İstanbul
0 212 223 83 55
contact@le-cuistot.com

Çalışma Saatleri

Pazartesi Kapalı
Salı-Cuma 11.00 – 21.00
Cumartesi 09.00 – 22.00
Pazar 09.00 – 15.00