Belçika mutfağından seçmeler..

Belçika mutfağından seçmeler..

Bildiğiniz gibi Belçikalı bir şef olmamdan dolayı Belçika mutfağını çok yakından biliyor ve takip ediyorum. Bu hafta sizlere Belçika mutfağından birkaç yemek tanıtmak istiyorum..

Belçika’da güzel yemek sanatına çok önem verilir, tarihi ve konumu sebebiyle farklı kültürlerden etkilenmiştir. Güneyde bulunan Valon bölgesinde daha çok Fransa mutfağının etkileri görülüyorken, kuzeyde bulunan Flaman bölgesinde ise daha çok Hollanda etkisini görmek mümkün. Başkent Brüksel ise Valon ve Flaman’ın çok güzel bir karışımıdır. Restoranlarda, aile toplantılarında ve kutlamalarda bu çeşitliliği görebiliyoruz.

Bu yazımda paylaşacağım lezzetleri Belçika’ya gittiğinizde mutlaka tatmanızı öneririm, gitmeye vaktiniz yoksa restoranımıza sizleri bekliyoruz, restoranımıza da gelmeye vaktiniz el vermiyorsa bize ulaşın biz size gelelim evinizde sizlere leziz yemekler hazırlayalım.


Le waterzooi

Ülkenin en popüler yemeklerinden biri olan waterzooi, kış aylarında sofraların vazgeçilmez yemeklerinden biridir. Tavuklu veya balıklı hazırlanan bu yemek bir çeşit çorba gibidir. Waterzooi flamenkçe ‘kaynayan su’ anlamına gelmektedir. Gand şehri asıllı olan bu yemek mevsim sebzelerinin tavuk veya balık ile birlikte kısık ateşte uzunca pişirilmesi ve krema ilave edilmesiyle yapılır. Genelde yanında patates ve pilav ile birlikte servis edilir.

La carbonnade

Misafirlerimizin yakından bildiği bu yemek, Fransa’nın kuzeyinde çokça tüketildiği gibi Belçika sofralarında da çok sevilen bir yemektir. Dana etinin çok uzun süre pişirilmesiyle elde edilen Carbonnade Belçika’nın en meşhur yemeklerindendir. Düzenlediğimiz gurme gecelerinde misafirlerimizin beğenisine sunduğumuz bu lezzeti hatırlayanlarınız eminim çoktur. Genelde patates püresi veya patates kızartması ile servis edilir.

Le boulet sauce lapin

Bu yemek Liege şehri ve bölgesinin karakteristik yemeklerindendir. Türkçesi ‘tavşan soslu köfte’ dir. İsmine aldanıp tavşan eti olduğunu zannetmeyin alakası bile yok. Bir veya iki büyük kıyma et köftenin üzerine Liege şurubu, arpacık soğanı ve adaçayı bitkisinin karışımıyla elde edilen sosu dökülür, çoğunlukla patates kızartması, salata ve elma kompostosu ile servis edilir.

Şimdilik bu kadar, zaman zaman vakit buldukça Belçika mutfağından sevdiğim lezzetleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Belçika’nın muhteşem yemekleri, çikolataları, tatlıları o kadar çok ki hepsini bir yazıya sığdırmam mümkün değil..

Görüşmek üzere, À bientôt!


Paylaş

Yorum Bırak

Le Cuistot Studio

Adnan Kahveci Cad. No:31 A/B
Tarabya Mah. Sarıyer / İstanbul
0 212 223 83 55
contact@le-cuistot.com

Çalışma Saatleri

Salıdan Cumaya: 10:00 – 22:00
Cumartesi: 9:00 – 00:00
Pazar: 9:00 – 17:00
Pazartesi Kapalı