Belçika’nın dünyaca ünlü lezzeti Waffle

Belçika’nın dünyaca ünlü lezzeti Waffle

Merhabalar dostlar! Birçoğunuzun bildiği gibi artık Le Cuistot Studio’da Liege usulü waffle yemeniz münkün. Bu vesileyle bu hafta sizlere Belçika’nın geleneksel tatlılarından biri olan waffle’dan biraz bahsetmek istiyorum.

Waffle, hafif bir hamur karışımın motifli iki metalik plaka arasında pişirilmesiyle elde edilen bir tatlıdır. Çoğunlukla Belçika’da tüketilen bu muhteşem lezzetin sadece Belçika’da onlarca farklı çeşidi vardır.

Bu lezzet Belçika, Hollanda, Fransa’nın kuzey bölgesi, İtalya’nın Alp dağları bölgesi ve İsviçre’nin tipik yiyeceklerindendir ve kullanılan karışım ve metalik plakalar üzerindeki motiflere göre çeşitlilik gösterir. Gaufre, Waffier, Waffle gibi farklı isimleri mevcuttur.

9. ve 10. yüzyılda un ve su ile yapılan bir çeşit çörek olan ‘Oublie’, çeşitli motiflerle bezenmiş iki metalik plaka arasında pişirilen bir yiyecekti. Zamanla bu yiyeceğin geliştirildiği ve farklılaştığı düşünülüyor. Özellikle Fransa’daki ustaların pastacılıktaki becerileri geliştikçe bu eski geleneksel yiyeceğin de değişime uğradığı görülüyor. Belçika’nın Brabant şehri kökenli olduğu düşünülen Waffle, 13. ve 14. yüzyılda Paris sokaklarında bugünkü şekline ve tarifine çok benzer bir şekilde tüketildiğine dair yazıtlar ve figürler bulunuyor.

Kahvaltılarda veya öğünlerde, çoğunlukla artık bir tatlı olarak tüketilen waffle’ın birçok çeşidi vardır. Bugün bunlardan en ünlülerinden olan Brüksel Waffle ve Liege Waffle’ın arasındaki farktan biraz bahsedeceğim.


Aslında her ikisinin de karışımı birbirine oldukça benzerdir. Brüksel Waffle’ın şekli dikdörtgen, daha açık renkli, hafif ve çıtır çıtır olur, genelde üstüne krema ve çilek veya başka meyveler hatta çikolata da konabilir. Liege Waffle ise biraz daha kalındır, şekli genelde yuvarlak hatta biraz şekilsiz olur, üstüne inci şekerler konup servis edilir, tarçın, vanilya ve karamel ile servis edildiği de olur.


Özetle, bu iki waffle türü Belçika’da en çok tüketilen çeşitlerdir, birbirine çok benzer olmalarının yanısıra tatları biraz farklılık gösterebiliyor. Benim memleketim olan Liege waffle’ını diğerinden daha doyurucu olması, aromasının daha kuvvetli olması ve inci şekerin verdiği o karamelize tadın çok daha çekici olması sebebiyle tercih ediyorum.

En kısa zamanda Liege Waffle’ının en güzelini ve gerçeğini Belçika’ya gitmeden İstanbul’da yemek isterseniz, sizleri Tarabya’da butik restoranımız olan Le Cuistot Studio’ya bekliyoruz.


Görüşmek üzere, À bientôt !

Paylaş

Yorum Bırak

Le Cuistot Studio

Adnan Kahveci Cad. No:31 A/B
Tarabya Mah. Sarıyer / İstanbul
0 212 223 83 55
contact@le-cuistot.com

Çalışma Saatleri

Salıdan Cumaya: 10:00 – 17:00
Cumartesi: 9:00 – 15:00
Pazar: 9:00 – 15:00
Pazartesi Kapalı