Charlotte, Fransızların çok sevdiği İngiliz pastası

Charlotte, Fransızların çok sevdiği İngiliz pastası

Fransızların en çok sevdiği pastalardan biri olan, jenuaz, kedi dili, krema ve meyveler ile hazırlanan leziz Charlotte pastası aslında İngiliz kökenlidir, gelin hep birlikte Charlotte’un tarihine bakalım.

Charlotte, ingiliz kökenli pasta

19. yy başlarında, Büyük Britanya ve İrlanda Kralı (George William Frederick) George III ‘ün eşi ve Kraliçe Viktoria’nın büyük annesi prenses Charlotte anısına yapılmaya başlandığı düşünülüyor. Başlarda tereyağlı ekmek veya brioş ile hazırlanan bu pastanın için çeşitli meyvelerle doldurulur ve ısıtılıp çay saatinde sıcak yenirdi.

Charlotte, fransız versiyonu

1800’lü yılların başında Fransız bir pastaneci olan Antonin Careme tarafından bu pasta bir kaç değişikliğe uğradı. İngiliz kraliyet mutfağında çalışan bu usta daha sonra bu pastanın kendi versiyonunu ufak değişikliklerle yapmaya karar verdi. Brioş yerine kedi dili kullandı ve iç bölmeye krema ekleyerek üstüne meyveleri koydu ve soğuk olarak servis etti. Bu şekilde bildiğimiz Charlotte pastası son halini bulmuş oldu. İlk yıllarda bu tarife ‘Paris usulü Charlotte’ dense de, bu ustanın Rus çarı Alexandre’ın mutfağında çalışmaya başlamasıyla bu tarifin adı ‘Rus Charlotte’ olarak değişmiştir.

Charlotte, birden fazla çeşit sunuyor

Bugünkü tarifle biraz daha farklı ve birçok çeşidini yapmak mümkün ancak kedi dili, jenuaz, krema ve meyve çoğunlukla bu pastanın olmazsa olmazlarındandır. Çikolatalı, çilekli, elmalı.. Charlotte yapısı itibariyle bu pastayı çeşitlendirebilmemize olanak sağlıyor.


Fransız usulü Charlotte pastasını İstanbul’da yaşayan deneyimli belçikalı şefimiz Carlos tarafından hazırlanmasını isterseniz lütfen bizimle iletişime geçin. Doğum günü, nişan, düğün vb gibi tüm özel günlerinize özel Charlotte pastası Le Cuistot Studio’dan alınır..

A bientot!

Paylaş

Yorum Bırak

Le Cuistot Studio

Adnan Kahveci Cad. No:31 A/B
Tarabya Mah. Sarıyer / İstanbul
0 212 223 83 55
contact@le-cuistot.com

Çalışma Saatleri

Salıdan Cumaya: 10:00 – 22:00
Cumartesi: 9:00 – 00:00
Pazar: 9:00 – 17:00
Pazartesi Kapalı