İspanyol Gecesi ve Sevgililer Günü

İspanyol Gecesi ve Sevgililer Günü

İşte yeniden sizlerleyim! 2018 şimdiden çok güzel başladı. Sene sonu kutlamaları dolayısıyla Lukoil gibi büyük firmalara hizmetlerimizi sunma ayrıcalığı yaşadık ve ocak elbette kralların Turtası olan ‘Galette des Roi’ ayı idi. Des Paroisses’a hizmetlerimizi sunduk, Pierre Loti gibi okularla çalışma fırsatımız oldu, bir otel zinicirinde kralların turtası özlemi çeken tüm fransızlara galette ziyafeti verdik.

Şimdi önümüzdeki adıma odaklanmanın zamanı.. Bir dahaki gecemiz 10 şubatta Paella, Tapas, Zarzuella ile meşhur İspanyol gecemiz. Şubat ayındaki sevgililer gününe de unutmadık, peki bu geleneğın aslı nereden geliyor? Bu konuda birçok farklı hikaye bulunmakta. Bunlardan bazıları 14. yüzyıla dayanan eski bir gelenek olduğu ve günümüze kadar sadece küçük bir kısmının bizlere ulaştığını bildirir. Bu geleneğin Büyük Britanya’da, hala katolik olduğu dönemlerde çıktığı söylenir. Orta Çağ’da, genç kızların Karem’in ilk gününe hangisi ile katılacağını seçtiği atlılara Valentin denilirdi. Bu kutlamanın ismi Brandon idi. Genç erkekler her evi çalı çırpı istemek için gezerlerdi, sonrasında büyük bir ateş yakılır etrafında dans edilir ve üstünden atlanırdı. Giysilerini yakmadan ateşin üstünden atlayabilenlerin yıl içinde evleneceğine inanılırdı. Bundan sonra üzüm bağlarının etrafında meşalelerle gezerlerdi, bu şekilde kötülüklerden korunduklarına inanıyorlardı. Bugün be gelenek çok farklı bir noktaya ulaştı, ülkeden ülkeye farklılık göstermekle birlikte artık tamamiyle ticari bir kutlama olduğunu söyleyebiliriz. Çikolata veya çiçek hediye edilebilir.. veya romantik bir gece geçirilebilir.

Le cuistot Studio’da çikolatanın fazlasıyla olacağı romantik gece sunuyoruz. 14 Şubat gecesinde sizleri leziz bir gece için bekliyor olacağız.

 

À Bientôt !

 

Paylaş

Yorum Bırak

Le Cuistot Studio

Adnan Kahveci Cad. No:31 A/B
Tarabya Mah. Sarıyer / İstanbul
0 212 223 83 55
contact@le-cuistot.com

Çalışma Saatleri

Salıdan Cumaya: 10:00 – 22:00
Cumartesi: 9:00 – 00:00
Pazar: 9:00 – 17:00
Pazartesi Kapalı