Carlos Le Cuistot’dan tarifler: Kuskus

Carlos Le Cuistot’dan tarifler: Kuskus

Bu yazımda sizlerle Kuskus hakkında biraz daha bilgi paylaşmak istiyorum, sonrasında güzel bir Kuskus tarifi vereceğim. Mağrib bölgesinin ünlü yemeği Kuskus’a Seksus, Keskus, Barbuşa, Kuski gibi isimleri de vardır. Fas, Cezayir veya Tunus kökenli olup olmadığından bahsetmeyeceğiz ancak şunu söyleyebiliriz, Kuskus yapımı bölgeden bölgeye farklılıklar gösteriyor. Bundan dolayı birçok farklı Kuskus tarifi bulmak mümkün. Üzümlü, soğanlı, sebzeli, kuzulu, tavuklu..

Kuskus’un hazırlanışı oldukça meşakkatli ve zaman istiyor. Büyük annem irmiğini buğdaydan kendisi yapıyordu. Elbette sizden bunu yapmanızı bekleyemem. Bugün iyiki kullanıma hazır irmik satın almamız mümkün. Bir yandan tarifimi okuyup bir yandan videoyu izlerseniz daha iyi olabilir, youtube kanalımızı takip etmeyi unutmayın.


İyi bir kuskus yapmak için sizlere tavsiyem kuskus tenceresi kullanmanızdır. İki parçadan oluşan bu tencerelerde altta kuskusun suyu pişirilir, üstte ise kuskusun kendisi. İrmik buharda pişer. Bu şekilde pişirildiğinden hazmı çok daha kolay oluyor (Tunus’ta balıklı kuskus buharda değil, suyu ile şişirilir ama başka bir hikaye). İrmik tanelerini birbirinden ayırma işlemi elle yapılıyor, şahsen ben bu işlemi 3 kez tekrarlıyorum.

Kuskus’un suyu yani bulyonu hazırlamak için taze sebzeler kullanılmalı. Çok fazla baharat kullanmayın, kuskus için önerebileceğim baharat rass-el-hanut, karabiber, safran ve zencefil’dir. Üzümlü kuskus gibi daha tatlı olanlarına ise tarçın eklenebilir. Tada fazlasıyla keskinlik kazandıracağından, sarımsak kullanmamanızı öneririm.

Malzemeler

6 kişilik: 1,5 kg kuzu (omuz veya incik) veya tavuk, 2 soğan, 1 demet maydanoz, 4 büyük havuç, 4 şalgam, 3 kabak, 1 büyük parça balkabağı, uzun yeşil biberler, fasulye, nohut (1 konserve kutu kullanılabilir), 1 kaşık domates salçası, tuz, karabiber, zeytinyağ, safran, rass-el-hanut, zencefil, kişniş, su ve 1 küp bulyon.

Hazırlanışı

Kuskus’u büyük süzgeçe koyup su ile ıslatın ve dinlenmeye bırakın. Bu sırada tencereye zeytinyağ, küp bulyon koyup ısıtın ve sonra eti tencereye atın. Birkaç dakika pişirin. Büyük parçalar halinde soğanlarınızı, maydanozu, kişnişi ve baharatları ekleyin. Et renk almaya başladığında biraz su katın. Üstünü kapatıp pişirin.

Bir yandan sebzeleri temizleyip büyük parçalar halinde hazırlayın. Et yumuşayıp kemiğinden ayrılmaya başladığında havuç, şalgam ve balkabağını ekleyin. 15 bekleyip sebzelerin geri kalanını ekleyebilirsiniz. Sonrasında 15 dakika daha pişirmeniz yeterli olacaktır. Karıştırmanıza gerek yok.

Kuskus taneleri kurumaya başladığında, elleriniz ile tanelerin birbirinden ayrılmasını sağlayın. Çok zorlanırsanız biraz zeytinyağ ekleyebilirsiniz. Süzgecinizi hazırladığınız bulyonun üzerine koyun, buhar kuskusun arasından yukarı geçmeye başladığında tekrar aynı işlemi yapın yani taneleri birbirinden ayırın, bu sefer biraz tuzlu kullanabilirsiniz. Bu işlemi bir kere daha yapın ancak bu sefer tereyağ ekleyin, kuskusunuza hem çok güzel bir armoa verecek hem de renk verecektir. Bazıları ‘Smen’ (tuzlu fermente tereyağ) ekler ancak biraz ağır ve keskin kokulu olduğundan herkesin hoşuna gitmeyebilir.

Servis

Kuskusun büyük bir çukur tabağa boşaltıp ortasını çukur yapıp yemeği buraya dökebilirsiniz (örneğin Fas’ta bu şekilde yenilir), veya kuskusu ve yemeği ayrı ayrı tabaklarda ortaya koyup hers istediği kadarını çukur tabağına servis yapabilir. Kuskus, yemeğin suyunu iyice çekmesi gerekiyor, bundan dolayı servis yapıldıktan sonra yemeğe acele etmeyin. Yanına biraz harissa (acılı kırmızı biber) servis edebilirsiniz.

Tatlı olarak karpuzu gibi meyveler tavsiye edebilirim zira kuskus oldukça besleyici bir yemektir.

Afiyet olsun, bon appétit !

Carlos Le Cuistot

Paylaş

Yorum Bırak

Le Cuistot Studio

Adnan Kahveci Cad. No:31 A/B
Tarabya Mah. Sarıyer / İstanbul
0 212 223 83 55
contact@le-cuistot.com

Çalışma Saatleri

Salıdan Cumaya: 10:00 – 22:00
Cumartesi: 9:00 – 00:00
Pazar: 9:00 – 17:00
Pazartesi Kapalı