Muhteşem Aromalarıyla Fas mutfağı

Muhteşem Aromalarıyla Fas mutfağı

Muhteşem Aromalarıyla Fas mutfağı

Tajin, kuskus, harira, ceylan boynuzu tatlısı.. Benim gibi damak düşkünü dostlara lezzet ve aroma açısından oldukça zengin olan Fas mutfağından birkaç seçme yemek ve tatlı tanıtmak istedim. Bu lezzetlerin birçoğunu dönem dönem gerçekleştirdiğimiz ‘Tematik Geceler’ isimli etkinliklerimiz dahilinde olan ‘Fas Geceleri’ne katılanlar mutlaka hatırlayacaktır.

Bol baharatlı tatların en ünlü mutfaklardan biri olan Fas mutfağı, çeşitliliği ile göz kamaştırıyor.. Arap, berberi, mağribi, musevi, afrika hatta asya mutfağından etkiler bulmak mümkün. Gözlerinizi kamaştıracak birkaç lezzet ile başlayalım:


Kuskus

Muhtemelen Tajin ile birlikte en çok bilinen Fas yemeği olmasının yanısıra Fas mutfağı deyince akla ilk gelen yemek olduğu kesin. Geleneğinde aslında Cuma günleri Cuma namazından sonra hazırlanan bu yemek, bugün haftanın hergünü yenilebiliyor. Berberi kaynaklı bu yemeğin geleneksel hazırlanışında dana ve kuzu eti, bazen tavuk, birçok sebze çeşidi (kabak, şalgam, havuç, fasulye, mercimek, nohut) ve tabi buğday irmiği kullanılıyor.
Tajin

Tajin tipik bir Fas yemeğidir. Kuskus gibi bu yemek te berberi kökenlidir. En güzel tajinlerin berberi bölgelerde hazırlandığı söylenir. Konik yüksek kapaklı bir güveç ile pişirilen bir yemektir, adını da zaten bu güveçten alır, Fas güvecine tajin denir. Tajin çeşitleri çok fazla, hepsi birbirinden lezzetli.. Tavuklu sebzeli, safranlı üzümlü, nohutlu sebzeli, sardinyalı, kuzulu soğanlı nohutlu, vs.. 300’den fazla çeşidiyle senenin her gününe farklı bir tajin hazırlamak neredeyse mümkün!
Mruzia

Bu tarif çok özel bir tajin çeşididir, geleneksel olarak Ramazan Bayramı’nda hazırlanır. Kuzu gerdanı, badem, kuru üzüm, bal ve tarçın ile tajinde hazırlanır ve Ras-El-Hanout baharatı ile taçlandırılır. Bu baharat özellikle kuzey afrika ülkelerinde sıkça karşımıza çıkan bir karışımdır. Mruzia, Ramazan Bayram gelmeden birkaç gün öncesinden hazırlanmaya başlanır, eti olabildiğince yumuşak olması için saatlerce yavaşça pişirilir. Buzdolabının olmadığı zamanlarda bu yemeğe böbrek yağı da katılır, bu sayede yemek daha uzun ömürlü olması sağlanırmış.
Pastilla

Fes şehrinin geleneksel yemeklerinden biri olan Pastilla genellikle tavuk ile hazırlanır. Çok ince açılmış olan kat kat hamurunun içine kıyılmış tavuk eti, üstüne de pudra şekeri ve tarçin ile hazırlana oldukça farklı bir tattır. Tüm pastillalar şekerli değildir ancak çoğunlukla üstüne pudra şekeri koyulur. Pastilla’nın balıklısı ve deniz mahsulleri ile hazırlananı da vardır. Johara isimli Fes’e özgü bir diğer pastilla ise mısır unu ve süt kreması ile hazırlanır.
Tanjia

Tanjia tipik bir Marakeş yemeğidir, bu şehre uğrama şansınız olursa bu yemeğin tadına bakmayı sakın unutmayın. Bu yemeğin kökeni hakkında farklı hikayeler anlatılır ancak en popüler olanı şudur: yemek için evlerine dönmeye vakit bulamayan işçiler baharat, et, sebze gibi bulabildikleri tüm yiyecekleri toprak bir testiye koyup en yakın hamama bırakırlarmış ve ertesi güne kadar hamamın sıcaklığında pişermiş. Bugün bu yemek Marakeş’in birçok yerinde hazırlanmaktadır, baharatlı etlerin uzun saatler boyunca toprak testide pişirilmesi ile hazır hale geliyor.
Meşui

Mechoui aslında bir yemekten çok bir pişirme usulü sayılır. Arap kökenli bir gelenekten gelmiştir Genellikle düğün, bayram, kutlama ve kalabalık aile toplantıları gibi özel günlerde hazırlanır. Kuzu veya koyunun toprak fırında uzun saatler boyunca pişirilmesi ile yapılır. Piştikten sonra genelde elle yenilir ve geleneksel olarak en önemli misafire öncelik tanınır.
Harira

Harira geleneksel bir Fas yemeğidir. Endülüs kökenli bu çorba, domates, et, soğan ve sebze ile hazırlanıyor. Özellikle Ramazan ayında orucu açmak için hazırlanan bir çorbadır. Yanında haşlanmış yumurta ve çeşitli hamur işleri ile servis edilir.
Brivat

Brivat çoğunlukla tatlı olarak hazırlanan bir hamur işidir. ‘Pate Feuilleté’ yani çok ince açılmış hamur ile hazırlanır, Fes kökenli bir yiyecektir. En çok hazırlanan tatlısı badem, şeker ve portakal çiçeği aromalı olanıdır. En popüler tuzlu olanı ise deniz mahsulleri ile hazırlananıdır. Bu üçgenlerin kıymalı, tavuklu, peynirli veya sebzeli olanları da mevcuttur.
Şebakia Tatlısı

Şebakia, bademli brivat ile birlikte Ramazan ayının en çok tüketilen hamur işleri arasında. Buğday unu, yumurta, portakal çiçeği suyu ve bademden oluşan karışım kızgın yağda kızartılır, bala bandırılır ve susamla süslenir. Fas’ta oldukça ucuz ve her yerde bulunabilen bir tatlıdır.
Her mutfağın olduğu gibi Fas yemeklerinin de çok fazla çeşidi olduğundan hepsini bir yazıya sığdırmak biraz zor, Fas mutfağı serisine vakit buldukça bu güzel ülkeden farklı tatlar ile özet bilgileri paylaşmaya devam edeceğim. Daha ayrıntılı olarak tariflere vakit buldukça da blogumdan paylaşmaya çalışacağım. Görüşmek üzere..

Bon Appetit!


Paylaş

Yorum Bırak

Le Cuistot Studio

Adnan Kahveci Cad. No:31 A/B
Tarabya Mah. Sarıyer / İstanbul
0 212 223 83 55
contact@le-cuistot.com

Çalışma Saatleri

Pazartesi Kapalı
Salı-Cuma 11.00 – 21.00
Cumartesi 09.00 – 22.00
Pazar 09.00 – 15.00