Enfes İspanya Spesiyaliteleri

Enfes İspanya Spesiyaliteleri

Bugün sizlere İspanya mutfağının en çok sevilen birkaç yemeğini tanıtacağım, kim bilir belki de yakında bu yemeklerin tariflerini de yine blogumdan sizlerle paylaşırım.. Daha önceki yazılarımıda belirttiğim gibi İspanya mutfağında deniz mahsüllerinin önemi büyüktür ancak elbette bununla sınırlı değildir. Akdeniz iklimin çoğu yöresel tatlarını içinde barındırmakla birlikte, kendine özgü muhteşem lezzetleri de vardır, işte bunlardan sadece birkaçı:

Tapas

İspanya’nın ünlü Tapas’ları yani atıştırmalık veya mezeleri. Tapasların çok fazla çeşidi bulunmakla beraber, bunlardan en fazla tüketilenlerinden birkaçını sıralayacak olursak; İspanyol Tortilla (Omelet), Gambas al Ajillo (Sarımsaklı Karides), Calamares a la Romana (Kızarmış Kalamar Halkaları), Patatas Bravas (Acı Soslu Patates), Pulpo Gallego (Kızarmış Ahtapot), Boquerones en Vinagre (Sirkeli Hamsi), Mejillones Rellenos (Midye Dolma)..
Gazpaço

İspanya’nın ünlü çorbası Gazpaço. Daha çok yazları tercih edilen bu soğuk çorba domates ve çeşitli sebzelerden yapılabiliyor, koyu bir kıvama sahip Gazpaço İspanya’nın güneyine özgü bir yemektir. Portekiz’de de tüketilen bu çorba hem besleyici hem de serinletici olması sebebiyle çok tercih edilir. Her bölgenin bu çorbayı yapma şekli biraz farklı olsa da genel olarak koyu kıvamlı soğuk domates çorbası olarak özetleyebiliriz.
Paella

Menümüzde olması sebebiyle misafirlerimizin bir çoğunun yakından bildiği, ismi adeta İspanya ile özdeşleşmiş ancak aslında Valensiya’nın yöresel yemeği olan meşhur ‘Paella’. Müthiş aroması, sebze, deniz mahsülleri ve tavuk etleri ile damak tadı düşkünlerinin severek yediği bu yemeği Le Cuistot Studio’da yiyebilir veya evinize sipariş verebilirsiniz.
Tortilla de Patatas

İspanyollar omelet sanatı konusunda oldukça ilerideler, Tortilla’lar da bir omelet çeşididir aslında. Patatesli Tortilla çoğunlukla soğanlı da olabiliyor, Tapas olarak yenebildiği gibi yan yemek olarak ta servis edilebilir. İspanya’da ekmek arası Tortilla yemeniz de mümkün..
Patatas Bravas

Ülkenin en önemli tapaslarından biri olan ‘Cesur Patates’ küp şeklinde doğranmış patateslerin sarımsakla kızartılması ve üstüne Brava sosu dökülerek hazırlanan yemektir. Farklı türleri de mevcut ancak Patates Bravas genellikle bu şekilde hazırlanır. Brava sosu biberli biraz cılı bir sostur.
Empanadas

Kıymalı böreğin ispanyol versiyonu diyebiliriz. İçi kıyma, patates ve yumurta ile doldurulan bu börekleri İspanya’nın çoğu fırınında bulmak mümkün. İspanya’da olduğu gibi Latin Amerika’da da çokça tüketilen bir yiyecektir. İlginç olan, Filipinler ve Endonezya gibi uzakdoğu ülkelerinde de Panada ismiyle tüketiliyor olması. Çoğunlukla kıyma ve patatesten yapılmasına rağmen, farklı sebzelerle hatta peynirler de hazırlanan çeşitleri mevcut.
Tarta de Satiango

Saint-Jacques-de-Compostelle bölgesinin bademlerinden hazırlanan bu pasta İspanya’nın en popüler tatlılarından biri diyebiliriz. Üstü pudra şekeri ile kaplanmış olan bu tart orta çağdan beri aynı şekliyle yenmektedir. En az %33 badem barındırması zorunlu olan bu pastaya ayrıca çok az limon kabuğu da eklenerek farklı bir aromaya sahip olması sağlanır.
Torrijas

Fransa’da ‘Pain Perdu’, Türkiye’de ‘Yumurtalı Ekmek’ olarak bildiğimiz bu tatlı İspanya’da oldukça popülerdir. Ekmeğin yumurtaya bandırılıp kızartılmasıyla hazırlanan bu tatlı İspanya’da tarçınla aroma verilir ve çok farklı bir lezzet elde edilir.
Şimdilik İspanya mutfağı serimize burada son verelim, zaman zaman buraya sığamayacak kadar zengin olan bu mutfağın farklı tatlarını fırsat buldukça sizlere tanıtmaya devam edeceğim..

Görüşmek üzere, bon appetit!

Paylaş

Yorum Bırak

Le Cuistot Studio

Adnan Kahveci Cad. No:31 A/B
Tarabya Mah. Sarıyer / İstanbul
0 212 223 83 55
contact@le-cuistot.com

Çalışma Saatleri

Salıdan Cumaya: 10:00 – 22:00
Cumartesi: 9:00 – 00:00
Pazar: 9:00 – 17:00
Pazartesi Kapalı