Kralların Turtası: ‘Galette Des Rois’

Kralların Turtası: ‘Galette Des Rois’

Bugün sizlere frankofonların yakından tanıyıp bildiği Galette des Rois hakkında birkaç bilgiyi paylaşmak istiyorum.

Ocak ayının ilk pazar gününde Fransa, Belçika, Kanada, İsviçre, Lüksemburg ve daha birçok ülkede geleneksel olarak kutlanıp yenilen bir turta-çörektir ‘Kralların Turtası’.

Farklı bölgelerde farklı şekil ve malzemelerle hazırlanabiliyor olsa da çoğunlukla milföy hamurunun içine badem kreması konularak pişirilen bu turtanın içine küçük bir porselen figür gizlenir. Yerken kim bulursa o kişi günün kral ya da kraliçesi seçilir ve genelde turtanın yanında satılan kağıttan tacı taşımaya hak kazanır.

Bu geleneğin nereden geldiğine dair birçok farklı rivayet vardır. Roma devrinde Saturnalia adı verilen kış dönümü kutlamalarıyla ilişkisi kuşkusuz yadsınamaz. Bu Satürn Kutlamaları da denilen festivalde ziyafetler, eğlenceler herkes için olurdu ve kölelerle efendiler aynı yerde eğlenir, yer, içerlerdi. Hatta içlerinden biri bir günlüğüne kral seçilir, sadece soyluların giyebildiği parlak mor rengini giymesine izin verilirdi. Gerek krallarla eğlenilmesi, onlarla dalga geçilebilmesi, beraber bir çöreği paylaşılabilmesi ve herhangi birinin de taç giyebilmesi adına bu gelenekle Romalıların festivalinin bağı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bu gelenek orta çağda farklı şekillerde kutlanmaya devam etti, bazı dönemler kralların masalarında bir eğlence vesilesi olarak, başka dönemlerde ise toplum arasında dini bir gelenek olarak, genellikle de ikisi birlikte kutlanmaya devam etmiştir.

Günümüzde ocak ayı sonuna kadar pastanelerde bulabileceğiniz bu turta her ülkede değişik bir isim alır; Fransa’da galette de rois, İspanya’da roscon, ABD’de king cake, Portekiz’de bolo rei, Meksika’da rosca, Yunanistan’da vassilopita..

Gallette des Rois çok lezzetli bir turtadır, bir kere tadına baktınız mı sürekli yemek isterseniz ancak maalesef çoğunlukla sadece yurtdışında ve ocak ayı başında bulabildiğiniz bir turtadır – Le Cuistot Studio hariç-. Yılın hergünü dilediğiniz zaman bir Galette Des Rois siparişi vermek isterseniz bize ulaşmanız yeterlidir.

Le Cuistot Studio vous propose la Gallete Des Rois, pour savourer notre delicieuse galette fait maison avec le savoir faire et la recette de Carlos Le Cuistot, contactez-nous:

Ferahevler Mahallesi, Adnan Kahveci Caddesi
108/B Tarabya, Sarıyer / İstanbul
Tel: 0 212 223 83 55
contact@le-cuistot.com

A Bientot!

Paylaş

Yorum Bırak

Le Cuistot Studio

Adnan Kahveci Cad. No:31 A/B
Tarabya Mah. Sarıyer / İstanbul
0 212 223 83 55
contact@le-cuistot.com

Çalışma Saatleri

Salıdan Cumaya: 10:00 – 22:00
Cumartesi: 9:00 – 00:00
Pazar: 9:00 – 17:00
Pazartesi Kapalı